خانه سبک زندگی بازی و سرگرمی بگو چطور در بازی سنگ، کاغذ، قیچی برنده باشم؟

بگو چطور در بازی سنگ، کاغذ، قیچی برنده باشم؟

۱
17
سنگ کاغذ قیچی

راهکارهایی برای بالابردن احتمال پیروزی در بازی سنگ کاغذ قیچی

سنگ کاغذ قیچی

 اندک + ۱۰ سال اندک  با تمرکز بازی کنید
سنگ کاغذ قیچی یک بازی مفرح و البته در خیلی از موارد تعیین کننده است. ممکن است در یک سفر تفریحیف با باختن آن مجبور شوید مسافت زیادی را برای تهیه آب کمپ طی کنید یا در یک جمع دوستانه مجبور به شستن ظرفها شوید.

این بازی بازی شانس و احتمال است ولی رعایت برخی نکات روانشناسی میتواند به بالابردن احتمال برد کمک کند. بنابراین بررسی و یاد گیری نکته های ریز پیروزی بخش در این بازی میتواند شما را نجات بدهد. حتما تصدیق میکنید که کمی فسفر سوزاندن امروز میتواند از کلی انرژی سوزاندن فردا جلوگیری کند.

در ادامه این راهکارها را با هم مرور میکنیم:

اصول بازی سنگ کاغذ قیچی

اصول بازی سنگ کاغذ قیچی

بازی سنگ، کاغذ، قیچی یک بازی قدیمی چینی دو نفره است که بر اساس سه شکل سنگ به صورت مشت بسته، کاغذ به صورت دست کاملا باز و قیچی به صورت دو انگشت اشاره و سوم به صورت باز، انجام میشود. طبق قانون بازی، سنگ قیچی را میشکند، قیچی کاغذ را می برد و کاغذ، سنگ را در بر میگیرد.

در این بازی دو فرد به صورت همزمان با گفتن “سنگ، کاغذ، قیچی” یکی از علامت های سه گانه را به یکدیگر نشان میدهند. اگر علامت ها یکسان بود، حرکت تکرار میشود و اگر علامت ها متفاوت بود، یکی که بر دیگری برتر است برنده خواهد شد.

طرف شما مرد است یا زن

طرف شما مرد است یا زن

بر اساس تحقیقات انجام شده، بیشتر آقایان تمایل به نشان دادن سنگ دارند پس نشان دادن کاغذ در اولین حرکت مقابل آنها معمولا به پیروزی میرسد.

از طرف دیگر بیشتر خانم ها نیز به قیچی علاقه دارند. بنابراین استفاده از سنگ در حرکت اول احتمال برد شما را بیشتر میکند.

بازیکن حرفه ای مقابل شماست یا تازه کار

بازیکن حرفه ای مقابل شماست یا تازه کار

بر اساس آمار سنگ بیشترین استفاده، کاغذ در میانه و قیچی کمترین حالت را دارد.

بازیکن های تازه کار معمولا احساس میکنند که سنگ قدرتمند تر است و معمولا برای شروع سنگ را انتخاب میکنند. بنابراین استفاده از کاغذ حرکت هوشمندانه ای خواهد بود.

بازیکن های حرفه ای معمولا با سنگ شروع نمیکنند. پس شروع با قیچی یا کاغذ احتمال باخت شما را کاهش میدهد. از طرفی بر اساس استدلال بازی غیر حرفه ای ها، معمولا بازیکنان حرفه ای تمایل به استفاده از کاغذ برای شکست حریف دارند. پس بین کاغذ و قیچی، استفاده از قیچی مقابل بازیکن حرفه ای بیشترین احتمال برد را دارد.

آخرین دست را برده اید یا باخته اید

آخرین دست را برده اید یا باخته اید

بر اساس تازه کار بودن یا حرفه ای بودن رقیب میتوانید احتمال حرکت بعدی او را حساب کنید و محتمل ترین حالت را برگزینید.

اگر دست آخر شما باخته باشید:حریف تازه کار احتمالا همان حرکت قبلی را انجام میدهد، پس حرکتی را بازی کنید که برنده آن حرکت است. مثلا اگر دست قبل شما سنگ و او کاغذ آورد، احتمالا باز هم کاغذ را بازی میکند، پس قیچی میتواند برنده باشد.

حریف حرفه ای معمولا حرکت را عوض میکند و احتمالا آخرین حرکت شما را بازی خواهد کرد، پس انجام حرکت قبلی او، میتواند احتمال برد بیشتری داشته باشد. مثلا اگر شما دست قبل شما سنگ و او کاغذ آورد، احتمالا این بار او از سنگ استفاده خواهد کرد و آوردن کاغذ احتمال برد بیشتری دارد.

اگر دست آخر را برده باشید:حریف شما بعید است حرکت باخته را تکرار کند و به دنبال تغییر آن است. معمولا افراد حرکت برنده دست قبل رقیب را انتخاب میکنند بنابراین انتخاب حرکت بالاتر دست قبل خودتان انتخاب خوبی است. مثلا اگر دست قبل شما با کاغذ، سنگ را بردید. این بار حریف به احتمال زیاد کاغذ را انتخاب میکند و قیچی گزینه مطلوبی خواهد بود.

رقیبتان یک حرکت را دو بار تکرار کرد

رقیبتان یک حرکت را دو بار تکرار کرد

پژوهش ها نشان داده است که معمولا افراد بیش از دو بار یک حرکت را تکرار نمیکنند. یعنی اگر رقیب شما دو بار از سنگ استفاده کرد، احتمالا حرکت بعدی او قیچی یا کاغذ خواهد بود. در این صورت، شما باید قیچی را انتخاب کنید. چون اگر او کاغذ بیاورد خواهد باخت و اگر قیچی بیاورد بازی مساوی خواهد شد.

رقیب شما عصبی شده یا آرام است

رقیب شما عصبی شده یا آرام است

معمولا افرادی که عصبی شده و زیاد باخته باشند به سنگ روی خواهند آورد. از سوی دیگر افراد در شرلیط ارام به کاغذ گرایش خواهند داشت.

حالت دست رقیب چگونه است

حالت دست رقیب چگونه است

حرکت برخی افراد از نوع حالت دستشان میتوان شناسایی کرد. معمولا افرادی که حرکتشان سنگ باشد، دستشان را منقبض میکنند و شستشان رو به داخل است. افرادی که دست آزادی دارند معمولا کاغذ می آوردند. اگر دو انگشت بالایی هم کمی از بقیه انگشتها جدا و آزاد بود احتمال قیچی بیشتر از بقیه است.

میخواهید با احتمالات کار کنید

میخواهید با احتمالات کار کنید

اگر میخواهید بر اساس احتمال و ریاضیات حساب کنید، کاغذ بهترین انتخاب است.

سنگ بیشترین استفاده را دارد و آوردن کاغذ، برنده خواهد بود. از طرفی قیچی کمترین استفاده را دارد و احتمال باخت شما کمترین حالت است. بنابراین اگر نمیدانید چه حرکتی بکنید کاغذ را انتخاب کنید.

قبل از حرکت چشمتان را ببندید

قبل از حرکت چشمتان را ببندید

یک تحلیل نشان داده است که احتمال برد افرادی که هنگام پایین آوردن دست، چشمشان را میبندند اندکی شانس برنده شدنشان بیشتر است. بستن چشم علاوه بر بالا بردن شانس، احتمال تاثیر پذیری ناخودآگاه از حریف مقابل را نیز کاهش میدهد.

پس ابتدا برای حرکت تصمیم بگیرید و قبل از آوردن دست، لحظه ای چشمانتان را ببندید.

از جنگ نرم علیه رقیب استفاده کنید

از جنگ نرم علیه رقیب استفاده کنید

یک سری راهکارها و پیشنهادات بیشرمانه! هم برای از بین بردن تمرکز رقیب وجود دارد:

 • به حریف مبتدی را به اشتباه بیندازید: وقتی در حال توضیح قوانین بازی به حریف مبتدی هستید. وقتی در حال توضیح رابطه دو حالت هستید، حالت بازنده را نشان بدهید. مثلا وقتی میگویید سنگ قیچی را میبرد، قیچی را نشان بدهید یا وقتی میگویید کاغذ سنگ را میبرد، سنگ را نشان بدهید. با این کار نمودار ذهنی او را دچار اشتباه کنید.
 • حرکت حریف مبتدی را به او تلقین کنید: در توضیح حرکت ها، سعی کنید که یک حرکت را بیشتر از بقیه نشان دهید. مثلا اگر میخواهید بین کاغذ و قیچی به او توضیح دهید، کاغذ را نشان دهید و بگویید که از قیچی میبازد. سپس برای رابطه بین کاغذ و سنگ، باز هم کاغذ را نشان دهید و بگویید سنگ را میبرد. با این کار ممکن است حریف که چند بار کاغذ را دیده است ناخود آگاه آن را بازی کرده و شما با یک قیچی او را شکست دهید.
 • حرکت بعدی خود را لو بدهید: وقتی با یک حریف حرفه ای تر طرف هستید، ممکن است با لو دادن حرکت بعدی خود، شانس بیشتری برای برد پیدا کنید. به عنوان مثال قبل از حرکت به رقیب بگویید که دست بعد، کاغذ خواهید آورد. معمولا افراد فکر میکنند که شما این کار را نخواهید کرد و سنگ یا قیچی خواهید آورد. بنابراین او سنگ را انتخاب میکند که یا قیچی شما را شکست دهد و یا با سنگ شما مساوی کند. در این حالت بازی کردن همان کاغذ که از ابتدا اعلام کردید میتواند برنده باشد. البته این حیله یکی دو بار بیشتر جواب نمیدهد و دست شما رو خواهد شد.
 • با حرکت دست رقیب را به اشتباه بیندازید: همانطور که در بالا گفته شد، معمولا قبل از حرکت، حالت دست به یکی از حالات بازی نزدیک میشود و از این راه ممکن است حریف شما به اشتباه بیوفتد. مثلا قبل از حرکت دست خود را منقبض و آماده مشت نشان دهید، حریف احتماال با تصور سنگ، کاغذ خواهد آورد و شما با آوردن قیچی خواهید برد.
 • در اعلام، نام حالتها را جابجا کنید: روش بازی این است که قبل از حرکت عبارت “سنگ، کاغذ، قیچی” گفته میشود. ممکن است بتوانید با جابجا کردن این ترتیب تمرکز حریف را به هم بزنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بازی و سرگرمی

یک دیدگاه

 1. کفپوش pvc

  ۹۷/۰۲/۰۴ در ۶:۳۲ ق.ظ

  یادش بخیر دوران نوجوانی چقدر این بازی رو با دوستان انجام میدادیم و لذت میبردیم.
  ممنون از راهکارهای خوبی که ارائه دادین شاید دوباره بازی کردم و از این ترفندها هم استفاده کردم.

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور هزینه سرگرمی هایم را کاهش دهم؟

پیشنهادهایی برای کم کردن هزینه سرگرمی ها کاهش هزینه های سرگرمی      امروزه روز برای مخارج …