خانه خانه داری آشپزخانه بگو چطور گرفتگی لوله سینک ظرفشویی را برطرف کنم؟

بگو چطور گرفتگی لوله سینک ظرفشویی را برطرف کنم؟

۰
21
برطرف کردن گرفتگی لوله سینک ظرفشویی

راهکارهایی برای باز کردن گرفتگی لوله در سینک ظرفشویی

گرفتگی لوله

 قیمت محلول های جرم گیر + ۱۵ سال اندک  هنگام استفاده از اسیدبسیار دقت کنید

شستن ظرف یکی از کارهای خانه است که آنقدرها هم خوشایند نیست. حالا تصور کنید در طی روند ظرفشویی اختلال ایجاد شود و این کار را به تعویق بیندازد.

اعصاب خورد کن ترین اتفاقی که موقع شستن ظرف می تواند اتفاق بیفتد این است که آب در سینک جمع شود و از سوراخ لگن پایین نرود. این بار بجای اینکه مدام به سر سوراخ بکوبید راه حل های بهتری را امتحان کنید. ما در این مطلب به شما خواهیم گفت چگونه گرفتگی لوله سینک را برطرف کنید.

استفاده از لوله بازکن دستی

استفاده از لوله بازکن دستی

لوله باز کن(تلمبه) دستی ابزاری است که دهانه ی پهن پلاستیکی دارد و با خلاء، مکش ایجاد کرده و گرفتگی را برطرف می کند. یکی از این لوله باز کن ها را از پلاستیک فروشی و یا ابزار فروشی تهیه کنید و همیشه دم دستتان نگه دارید. ابتدا سر پلاستیکی لوله بازکن را کاملا روی سوراخ لگن بگذارید. سپس لگن را تا بالای قسمت پلاستیکی پراز آب کنید. سپس دسته لوله باز کن را بالا و پایین برده تلمبه بزنید. اگر گرفتگی سطحی باشد بازمی شود.

نکته: اگر سینک دو لگنه است سوراخ لگن دیگر را بپوشانید تا هوا از سر دیگر خارج نشود.

استفاده از آبلیمو

استفاده از آبلیمو

آبلیمو، لیموترش یا آب نارنج بخاطر خاصیت اسیدی ممکن است به شما در باز شدن گرفتگی سطحی لوله کمک کنند. ابتدا یک پیمانه از آن را در سوراخ لگن بریزید، کمی صبرکنید تا اثر بگذارد سپس آب گرم را باز کنید.

استفاده از سرکه و جوش شیرین

استفاده از سرکه و جوش شیرین

سه قاشق جوش شیرین را در یک پیمانه سرکه ریخته آن را در سوراخ لگن بریزید. پس از چند دقیقه رویش آب بریزید تا مطمئن شوید محلول درست عمل کرده و مسیرآب باز شده است.

استفاده از پودر موبر یا واجبی

استفاده از پودر موبر یا واجبی

اگر پودر موبر یا واجبی در خانه داشتید آن را داخل سوراخ لگن بریزید سپس طبق دستور العمل موبر برای عملکردش به آن زمان بدهید و آب بریزید تا گرفتگی باز شود.

استفاده از محلول های لوله باز کن و جرم گیر های صنعتی

استفاده از محلول های لوله باز کن و جرم گیر های صنعتی

روش دیگر استفاده از جرم گیر است که در سوپرمارکت ها می توانید آنها را تهیه کنید. طبق دستور العمل زمانی که جریان آب در لوله برقرار نیست آن را در سوراخ لگن بریزید و یک ربع تا نیم ساعت صبر کنید و سپس با آب گرم بشویید. اگر باز هم باز نشد اسیدهای قوی تر نیازدارید که باید از ابزار فروشی ها تهیه کنید.

هشدار: پس از ریختن محلول لوله بازکن مراقب باشید بخار متصاعد شده از این مواد به مجرای تنفسی و مخاط چشم شما نفوذ نکند چون بسیار آسیب زننده است و در ترکیب با گازهای داخل چاه می‌تواند خطرساز شود. هنگام مصرف این مواد با استفاده از ماسک ضخیم و چند لایه، دهان و بینی‌تان را بپوشانید.

بررسی لوله های زیر سینک

بررسی لوله های زیر سینک

اگر هیچکدام از روش های بالا برای برطرف کردن گرفتگی لوله جواب نداد پس دست به کار شوید و لوله های زیرسینک را بررسی کنید. برای این کار ابتدا یک لگن بزرگ زیر لوله ها قرار دهید تا آب و کثیفی ها در آن بریزد و کف آشپزخانه تان را کثیف نکند. سپس یک بخش تخم مرغی شکل یا نیمکره در انتهای لوله وجود دارد که باید آن را بازکنید. با پیچاندن حلقه ی دورش به راحتی باز خواهد شد. اگر با این کار هم گرفتگی برطرف نشد احتمالا مشکل خیلی جدی است و تعمیر آن را باید به یک متخصص بسپرید.

پیشگیری از گیر کردن لوله سینک ظرفشویی

پیشگیری از گیر کردن لوله سینک ظرفشویی

بهتر است برای پیشگیری از گیر کردن لوله سینک از توری های مخصوص سر چاهک استفاده کنید تا ذرات ریز آشغال مانند تفاله چای، قطعات ریز مرغ یا دانه های برنج نتوانند وارد لوله شوند و گیر کنند. در ضمن هر از چند گاهی کمی محلول سرکه و جوش شیرین در سینک بریزید تا دیواره های لوله جرم گیری شود.

باقیمانده چربی یا روغن غذا را داخل مجرای ظرفشویی نریزید چون اگر با آب سرد در تماس باشد، چربی سفت می‌شود و به دیواره لوله‌ها می‌چسبد و خود عامل گرفتگی می‌شود. می توانید مواد چرب را داخل روزنامه ریخته در سطل زباله بیندازید و هر بار پس از شستن ظرف کمی آب داغ در لوله جاری کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور لکه چربی را از لباس و فرش پاک کنم؟

روش پاک کردن لکه روغن و چربی از لباس، پارچه ، فرش و موکت لکه روغن     ایجاد لکه چربی روی ل…