خانه سلامت بیماری ها بگو چطور داروها را در خانه نگهداری کنم؟

بگو چطور داروها را در خانه نگهداری کنم؟

۲
26
اصول نگهداری دارو

اصول نگهداری دارو در منزل

نگهداری دارو

 اندک + ۱۵ سال اندک  دارو را از نور خورشید دور نگهدارید

اکسیژن، نور و آب چیزهایی هستند که برای بدن ما حیاتی محسوب می شوند. با این حال همین ها عواملی هستند که ممکن است اگر دارو در معرض آن باشد خراب شود.

نگاهی به محل نگهداری داروهایتان بیندازید. در آن قطره نوزادان پیدا می کنید در حالی که نوزادتان الان نوجوان شده است. قرص هایی که قبلا قرمز رنگ بوده اند و الان صورتی شده اند و آمپول هایی که نوشته های رویش بر اثر مرور زمان محو شده است. آیا لزومی دارد که باقیمانده داروها را پس از مصرف نگهدارید؟ اگر نیاز است تا دارو را ذخیره کنید باید تحت چه شرایطی باشد؟ ما به شما پاسخ می دهیم.

لزوم نگهداری داروها

لزوم نگهداری داروها

جالب است بدانید ایرانی ها ۱۰ تا ۱۵ درصد داروهای مصرفی کشور را خودسرانه مصرف می کنند در حالیکه در دنیا این رقم ۱ تا ۲ درصد است. مصرف خودسرانه دارو ممکن است علائم یک بیماری جدی را در شما پنهان کند و یا عوارض دارو مشکلاتی به مشکلتان بیفزاید. پس سعی کنید برای بیماریتان به پزشک مراجعه کرده و دوره درمانتان را کامل کنید نه اینکه دارو را نیمه کاره رها کرده اضافات آن را انبار کنید.

یک سری داروهای مشخصی است که برای درمان های مشخصی به کار می رود مانند مسکن برای کاستن درد یا داروهای ضد اسید برای مشکلات معده و یا ویتامین ها و مکمل ها. اگر می خواهید آنها را ذخیره کنید بهتر است برای هر کدام سبد یا ظرفی جدا در نظر بگیرید و روی آن را برچسب بزنید. مثلا استامینوفن و بروفن و آسپرین و دیکلوفناک را در سبدی مجزا قرار دهید و روی آن برچسب مسکن بزنید تا یافتن آن راحت تر باشد.

محل مناسب ذخیره داروها

محل مناسب ذخیره داروها

قبل از اینکه بخواهید دارو را نگهداری کنید روی برچسب یا بروشور دارو نحوه نگهداری آن را مطالعه کنید.اگر نتوانستید توضیحات مربوط به محیط مناسب نگهداری آن را پیدا کنید آن را در اینترنت جستجو کنید و مطلب بگو چطور اشکال مختلف دارویی را نگهداری کنم؟ را مطالعه کنید. معمولا داروها را در جای خشک و تاریک و خنک نگهداری می کنند مگر اینکه نحوه نگهداری دارو خاص باشد. بهترین جا برای این دسته از داروها در قفسه ای در اتاق خواب است که در ارتفاع قرار دارد و نور آفتاب از پنجره به آن نمی تابد.

آشپزخانه هم جای مناسبی است به شرطی که قفسه داروها کنار سینک ظرفشویی یا اجاق گاز نباشد تا حرارت و رطوبت آن را تخریب کند. خیلی رایج است که جعبه کمک های اولیه و یا قفسه داروها را در حمام نصب می کنند. ممکن است اگر در قفسه دارو را ببندید تاریک شود اما با بخار آب و گرما چه می کنید؟ رطوبت و دمای بالایی که هنگام حمام کردن شما فضا را در بر می گیرد به داروها آسیب خواهد زد.

داروها بسیار در برابر رطوبت ضعیف هستند. یادمان باشد وقتی قرص می خوریم رطوبت در دستگاه گوارشمان است که آن را حل می کند.

دارو را از دسترس اطفال دور نگه دارید

دارو را از دسترس اطفال دور نگه دارید

قفسه داروهایتان را حتما قفل کنید و آن را در ارتفاع نصب کنید تا از دسترس کودکان محفوظ بماند. رنگ و لعاب قرص ها و نوع بسته بندی آنها برای کودکان جذاب است و احتمال اینکه به سراغشان بروند و بخواهند مزه آن را تست کنند زیاد است. حتی اگر در خانه کودکی ندارید این مورد را رعایت کنید زیرا ممکن است کودک میهمانتان زیادی کنجکاو باشد!

جعبه داروها را دور نیندازید و جای داروها را عوض نکنید

جعبه داروها را دور نیندازید و جای داروها را عوض نکنید

وقتی تصمیم می گیرید قفسه دارو را مرتب کنید میبینید در یک قوطی بزرگ دو سه عدد کپسول باقی مانده و قوطی کوچک داروی دیگری خالیست. برای کاهش فضای اشغال شده کپسول ها را به قوطی کوچکتر منتقل می کنید. خب این اشتباه است! دفعه بعد که خواستید از آن دارو مصرف کنید یادتان می رود قبلا جایش را عوض کرده اید و داروی اشتباهی مصرف خواهید کرد و سلامتتان را به خطر خواهید انداخت.

برای آنکه در مصرف داروها اشتباه نکنید دارو ها را در قوطی و یا جعبه خودش نگهداری کنید. عیب دیگر این کار این است که بعضی داروها ترکیباتی دارند که فقط قوطی مخصوص به خودشان قادر است از تخریب آن جلوگیری کند. به عنوان مثال بعضی از داروهای قلبی حاوی نیترات نباید در معرض اکسیژن باشند وگرنه نیترات آن تبخیر خواهد شد.

مدت زمان نگهداری دارو

مدت زمان نگهداری دارو

مدت زمان نگهداری دارو بستگی به تاریخ انقضای آن دارد. اگر تاریخ آن گذشته است باید آن را دور بیندازید. همچنین داروهایی که برچسبشان مخدوش شده یا پاک شده اند را بیندازید. تاریخ انقضای دارو مرجع خوبی برای اطمینان از سلامت داروست اما لزوما هر دارویی که تاریخ انقضایش نگذشته باشد سالم نیست زیرا شرایط نگهداری آن و همچنین دستور نگهداریش مهم است.

خیلی از شربت ها و قطره ها هستند که دو تاریخ برای انقضا دارند. تاریخی که هنوز پلمپ درب آن باز نشده و دارویی که باز شده و در معرض اکسیژن و میکروب است. به عنوان مثال قطره ویتامین اطفال یک ماه پس از باز شدن در آن اعتبار دارند. گاهی نیز رطوبت و یا دمای محیط بیش از اندازه تصور شما بوده پس به ظاهر دارو نیز دقت کنید. قرصی که رنگش عوض شده، رویش لکه های کپک مانند افتاده، پودر شده و یا بوی ناخوشایند گرفته است را دور بیندازید.

هشدار: اگر در حال مصرف دارویی هستید و متوجه شدید خراب شده است فورا آن را جایگزین کنید تا روند درمانیتان مختل نشود.

هر سه ماه یک بار به سراغ قفسه داروها بروید و تاریخ انقضای داروها را چک کنید. اگر دارویی هست که شما و دیگر اعضای خانواده آن را نمی شناسند و تاریخ مصرفش هم نگذشته است را همانطور رها نکنید تا تاریخش انقضا شود. آن را به هلال اهمر بدهید.

هنگامی که می خواهید دارویی را دور بریزید نباید آن را با جریان آب حل کنید یا درون فاضلاب یا توالت بریزید زیرا وارد جریان آب شده به محیط زیست آسیب می رساند. سعی کنید آنها را از جعبه خارج کنید، برچسبشان را مخدوش کنید و آنها را در سطل زباله بیندازید تا مورد سو استفاده احتمالی قرار نگیرد.

 

 

 • اشکال دارویی مختلف

  بگو چطور اشکال مختلف دارویی را نگهداری کنم؟

  اصول نگهداری اشکال دارویی مختلف در خانه اشکال دارویی      اشکال مختلف دارویی هر کدام نوع ن…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بیماری ها

۲ دیدگاه ها

 1. اتوبار

  ۹۷/۰۶/۲۵ در ۴:۵۰ ق.ظ

  باز هم مطالب وبسایت شمارو پیگیری و استفاده خواهم کرد

  دیدگاه

 2. ارتودنسی

  ۹۷/۰۴/۲۷ در ۴:۱۹ ق.ظ

  بگو چطور از شما بخاطر مطالب مفیدتون تشکر کنم؟
  درود به شما ممنون از مطالب بسیار خوبتون

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چرا روغن گیاهی ممکن است از روغن حیوانی مضر تر باشد؟

دلایلی برای اینکه روغن های گیاهی میتواند از چربی حیوانی مضر تر باشد روغن گیاهی    روغن گیا…