خانه اقتصاد ملک و خانه بگو چطور خانه مناسب انتخاب کنم؟

بگو چطور خانه مناسب انتخاب کنم؟

۰
2
خرید خانه

توصیه های مهم برای خرید خانه  

خرید خانه

ارزش ملک + ۱۸سال اندک  احساساتی نشوید و عجولانه تصمیم نگیرید

خرید خانه هم خیلی هیجان انگیز است و هم خیلی ترسناک. تقریبا می توان گفت بزرگ ترین معامله اقتصادی برای خیلی از ماها است. پول هنگفتی را قرار است برای خرید خانه پرداخت کنید پس باید مطمئن شوید انتخاب درستی کرده اید. ما به شما کمک خواهیم کرد تا ویژگی های یک خانه مناسب را بدانید و درست انتخاب کنید.

انتخاب محله مناسب

انتخاب محله مناسب

برای انتخاب محله مورد نظرتان اولویت بندی کنید. مهم ترین مساله در انتخاب سلیقه شخصی شماست. ابتدا به خودتان رجوع کنید و ببینید به دنبال چه هستید. سپس مواردی را که در انتخاب محله اهمیت دارد را بر اساس الویت مرتب کرده تصمیم گیری کنید

ارزش ملک در محله و تناسب آن با بودجه اختصاصی شما، شرایط اجتماعی و فرهنگی محله، نزدیکی به محل کار، نزدیکی به امکانات آموزشی، پزشکی و رفاهی، آرامش محیط، تحولات محله و مواردی دیگر در انتخاب محله شما موثر هستند. در بگو چطور محله مناسب برای خرید خانه یا اجاره انتخاب کنم؟ به طور مفصل در مورد انتخاب محله شرح داده شده است.

نوساز یا چند سال ساخت

نوساز یا چند سال ساخت

خانه های نوسازو چند سال ساخت نسبت به هم مزایا و معایبی دارند که باید با توجه به شرایط و سلیقه تصمیم بگیرید کدام برایتان بهتر است.

خانه های نوساز این مزیت را دارند که کاملا نو هستند و شما اولین نفری هستید که در آن زندگی خواهید کرد. خانه نیاز به بازسازی و تعمیر ندارد. کابینت و کمد دیواری را خودتان با سلیقه شخصی انتخاب و طراحی می کنید و خیالتان راحت است که حداقل تا چند سال مشکل جدی برای تاسیسات خانه به وجود نخواهد آمد.

اما خانه نوساز گرانتر است و اگر بودجه کافی ندارید خرید آن سخت تر است. در ضمن کسی که به قصد فروش خانه می سازد به نسبت کسی که برای سکونت خود ساخته است ممکن است از مقاومت کمتری برخوردار باشد پس اگر خانه نوساز می خرید نسبت به مقاومت و نوع مصالح آن بیشتر دقت کنید. البته این دقت را باید برای خانه چند سال ساخت نیز در نظر گرفت زیرا کسی که خانه را ساخته لزوما برای سکونت خودش نساخته است.

اگر خانه چند سال ساخت مدنظر شماست به دنبال ترک، برآمدگی، رطوبت و کپک در دیوارها باشید و چنانچه آن را یافتید به راحتی از آن عبور نکنید.

متراژ دقیق

متراژ دقیق

بروز خطای عمدی یا سهوی در تعیین متراژ خانه ممکن است شما را با مشکل مواجه کند. شما به ازای هر متر هزینه زیادی پرداخت کرده اید و خطا در محاسبه یا کم فروشی شما را متضرر خواهد کرد. سعی کنید با راهکارهای مقاله بگو چطور هنگام خرید خانه از متراژ دقیق آن اطلاع یابم؟ متراژدقیق بنا مطمئن شوید و یا از طریق بگو چطور مساحت ملک را محاسبه کنم؟ خودتان آن را محاسبه کنید.

نمای ساختمان

نمای ساختمان

زیبایی و خوش سلیقگی در طراحی نمای ساختمان بسیار مهم است. حتی از ظاهر یک ساختمان می توانید بفهمید چقدر می توان به عنوان بررسی اولیه به آن اعتماد کرد. نمای سنگی که از سنگ های مرغوب و گرانیتی استفاده کرده باشند هم مقاوم تر و هم پاک کردن آن آسان تر است.

نقشه خانه

نقشه خانه

از اساسی ترین قسمت های انتخاب خانه توجه به نقشه و پلان خانه است. نقشه و پلان خانه و نحوه تقسیم بندی فضا در آن بسیار پر اهمیت است. شما به ازای هر متر زیربنا، میلیونی هزینه کرده اید پس باید طرح خانه به گونه ای باشد که کمترین میزان هدر رفتگی و پرتی را داشته باشد. در مقاله بگو چطور خانه ای با نقشه و پلان مناسب انتخاب کنم؟ سعی شده است به شکل جامع به شما برای تحلیل نقشه خانه مورد نظرتان کمک کند.

تناسبات پلان و تقسیم بندی فضای خانه باید اصولی باشد و فضاهای عمومی از خصوصی تفکیک شده باشد. باید بررسی کنید که نحوه حرکتتان در بنا چگونه است. باید مسیر رفت و آمد در محیط خانه موانع کمتری داشته باشد.البته بخش مهمی از این موضوع به نوع چیدمان داخلی برمی گردد. اما به هر حال گاهی طراحی داخلی به گونه ای است که برای چیدمان به محدودیت برخواهید خورد.

در فضای مسکونی نور خیلی اهمیت دارد. اگر نور مناسب فراهم نباشد مجبورید ساعات طولانی از روز را چراغ روشن کنید و فضای خانه از نور طبیعی محروم و دلگیر میشود. جدا از مسایل فنی معماری و زیبایی شناسی، نور به علت بار گرمایی و خاصیت میکروب‌کشی که دارد، می‌تواند در سلامت فضای درونی خانه موثر باشد.

در شهرهای بزرگ جهت شمالی جنوبی برای نورگیری بهتر است و برای خانه این یک امتیاز محسوب می شود. برای اطمینان از نور مناسب ساختمان در چندین نوبت شبانه روز از خانه بازدید کنید. فضاهای غیر معمول، زوایای نامناسب و دیوارهایی که جایگاه درستی ندارند فضای پرت ایجاد کرده و خانه را کوچک تر از ابعاد زیربنای آن نشان می دهد و در چیدمان خانه مشکل ایجاد خواهد کرد.

امکانات و تاسیسات ساختمان

امکانات و تاسیسات ساختمان

هنگام خرید خانه امکانات خانه مانند خط تلفن، کلیدهای برق، لامپ ها و شیرآلات را بررسی کنید.

اگر خانه در طبقات بالایی ساختمان قرار دارد حتما فشار آب را بسنجید.

برای تحقیق در سیم کشی خانه جعبه فیوز را بررسی کنید تا قدیمی نباشد.کلیدهای برق را تست کنید و اگر لامپها روشن نشدند تحقیق کنید که لامپ سوخته است یا سیم کشی ساختمان مشکل دارد.

لوله های آب و دیگ موتورخانه نباید فرسوده و قدیمی باشند. شیر فلکه را برای مشاهده فشار آب و سالم بودن لوله ها بررسی کنید.

از سالم بودن رادیاتورها اطمینان حاصل کنید.

به فشار گاز و کیفیت و چگونگی لوله کشی گاز در داخل ساختمان توجه کنید.

با توجه به گران شدن قیمت حامل های انرژی به جدا بودن کنتور آب و برق و گاز در ساختمان توجه کنید تا درگیر حساب و کتاب های سهم پرداخت مصرفی هر واحد از ساختمان نشوید.

تعداد واحد

تعداد واحد

ساختمان های کم واحد و پرواحد هریک مزایا و معایب خود را دارد. در ساختمان های پرواحد بدلیل وجود مدیریت ، مخارجِ شارژ و نگهداری امکاناتِ رفاهی ساختمان نظیرِ آسانسور ، نگهبانی ، سرایداری و … با نظم بیشتری پیگیری و پرداخت می گردد در صورتی که در ساختمان های کم واحد معمولا فردی بطور خاص مسئولیت تمامِ امور را به عهده نمی گیرد و اکثرا زیر بار مسئولیت مدیریت ساختمان نمی روند اما در عوض ساختمان های کم واحد دارای سکوت و آرامش بیشتری می باشند.

طبقه مطلوب

طبقه مطلوب

در آپارتمان های چند واحدی و یا بلند مرتبه ها انتخاب اینکه کدام واحد بهتر است کمی دشوار است. اگر به سر و صدا حساس هستید، بهتر است طبقه همکف و اول را نگیرید زیرا سر و صدای خودرو ها در پارکینگ و باز و بسته شدن درب ورودی شما را خواهد آزرد.

طبقه آخر نروید چون مشکلات مربوط به پشت بام بیشترین خرابی را در طبقه آخر به وجود خواهد آورد، عایق گرما و سرمای مناسبی نیست و در صورت وقوع زلزله یا آتش سوزی امکان فرار محدود تر می شود. دقت کنید که اگر ساختمان چهار طبقه یا بیشتر است حتما آسانسور داشته باشد حتی اگر در طبقات پایین قرار است ساکن شوید زیرا سر و صدای رفت و آمد ساکنین از پله ها شما را آزرده می سازد.

قدرالسهم ملک

قدرالسهم ملک

در خرید آپارتمان علاوه بر متراژ واخد مورد نظرتان باید متراژ زمینی که در آن آپارتمان بنا شده است را بدانید. قدرالسهم ملک به میزان متراژی گفته می شود که شما از زمین سهم خواهید داشت. هر چه مساحت زمین بیشتر و تعداد واحدهای آپارتمان کمتر باشد قدرالسهم شما بیشتر خواهد شد. روش محاسبه آن نیز بدین شکل است که مساحت واحد مورد نظر در آپارتمان را در مساحت زمین ضرب می­کنیم؛ سپس عدد به دست آمده را بر مجموع مساحت کل آپارتمانها(کل واحدها) تقسیم می­کنیم؛ نتیجۀ حاصل، قدرالسهم شما خواهد بود.

مقاومت ساختمان

مقاومت ساختمان

نمی توان پس از تکمیل شدن ساختمان، نوع و نحوه مصرف مصالح به کار رفته در آن را ارزیابی کرد اما میتوان هنگام خرید خانه از یک سری داده ها به نتیجه گیری رسید. مثلا ابعاد ستون ها در طبقات مختلف و پارکینگ را با توجه به تعداد طبقات و بار وارد شده از طرف آنها بررسی کنید و ببینید آیا کافی است یا خیر.

در زمینه اسکلت ساختمان مجبوریم به ادعای مالک ساختمان اعتماد کنیم. هم اسکلت بتنی و هم اسکلت فلزی را می توان برای مقاومت های مختلف طراحی نمود و نمی توان گفت کدام یک در برابر زلزله مقاوم تر است.اما اسکلت بتنی به دلیل افزایش وزن سازه، در زلزله، نیروی بیشتری را متحمل می شوند.

اسکلت بتنی دارای عمر مفید ۵۰ تا ۶۰ سال است. بتن با گذشت عمر دچار افت و خزش می شود که نهایتا باعث تاثیر منفی در عملکرد سازه هنگام وقوع زلزله می شود. اما در سازه فلزی مشکل افت مقاومت با افزایش عمر وجود ندارد که این یک مزیت برای اسکلت فلزی محسوب می شود.

می توانید پرونده آزمایشگاهی مصالح مصرفی در سازه ساختمان را موقع خرید خانه بررسی و کنترل کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در ملک و خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور تغییر نشانی را به اداره ثبت اطلاع دهم؟

معرفی سامانه ثبت و اعلام تغییر نشانی سازمان ثبت احوال اعلام تغییر نشانی      جابجا شدن و ت…