خانه اقتصاد لوازم منزل بگو چطور ماشین لباسشویی را تنظیم کنم؟

بگو چطور ماشین لباسشویی را تنظیم کنم؟

۳
36
کار با ماشین لباسشویی

راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی و آشنایی با دکمه ها و تنظیمات آن

اندک + ۱۵ سال آشنایی با زبان انگلیسی قبل از استفاده از ماشین لباسشویی دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید

برای اولین بار می خواهید از ماشین لباسشویی هوشمند استفاده کنید و تعدد دکمه ها و واژه های انگلیسی شما را کلافه کرده است و معنی کلمات روی ماشین لباسشویی را نمی دانید. به دفترچه راهنمایش مراجعه می کنید و میبینید به زبان فارسی نوشته شده نیست و یا آنقدر نامفهوم است که اگر به زبان دیگری بود بهتر بود. خب آنقدرها هم که ظاهر ماشین لباسشویی نشان می دهد تنظیم کردن آن سخت نیست. فقط کافیست با دکمه ها و برنامه شستشویش آشنا شوید.

مقاله مرتبط: بگو چطور برچسب راهنمای لباس را بخوانم؟

اگر برای اولین بار ماشین را روشن می کنید یک چرخه کامل خالی را اجرا کنید به این شکل که دکمه خاموش/روشن Power را فشار دهید. کمی پودر لباسشویی در مخزن اصلی و بزرگ تر کشو اضافه کنید. جریان آب به ماشین لباسشویی را باز کنید و دکمه شروع Start را فشار دهید. این کار باعث می شود هر گونه آب و جرمی که ممکن است هنگام آزمایش کارخانه ای در آن باقی مانده باشد تخلیه شود.

در کشوی مواد شوینده پودر و مایع نرم کننده بریزید

در کشوی مواد شوینده پودر و مایع نرم کننده بریزید

داخل کشوی مواد شوینده پودر بریزید. معمولا سه محفظه در جای مواد شوینده وجود دارد. محفظه بزرگ تر جا پودری برای شستشوی اصلی است. محفظه کوچک تر برای خیس خوردن و شستشوی اولیه است. محفظه ای هم وجود دارد که جای مایع نرم کننده لباس است.

محفظه مایع نرم کننده لباس معمولا یک نشانه Max دارد که نباید بیشتر از آن نشانه مایع بریزید وگرنه زودتر از موعد به لباس ها رسیده و آنها را لک می کند. ضمنا اگر میزان مواد شوینده بیس از اندازه باشد ممکن است سرریز کند.

نرم کننده ها به صورت خودکار در آخرین مرحله شستشو به لباس ها افزوده خواهند شد. پودر ماشین لباسشویی و مواد نرم کننده نباید در مخزن باقی بمانند زیرا پس از مدتی سخت می شوند. سخت شدن مواد شوینده منجر به مسدود شدن، عملکرد ضعیف آبکشی و تولید بوی نامطبوع خواهد شد. مطمئن شوید که کشو کاملا بسته شده است. هنگامی که آب در جریان است کشو را باز نکنید.

اگر در مناطقی زندگی می کنید که سختی آب بالاست و می خواهید به آن نرم کننده آب بزنید باید در مخزن پودر ابتدا نرم کننده آب ریخته سپس رویش را پودر بریزید. اگر می خواهید قرص استفاده کنید باید به همراه لباس آن را درون خود درام (سطل اصلی ماشین لباسشویی) بیندازید.

لباس ها را در ماشین لباسشویی بریزید

لباس ها را در ماشین لباسشویی بریزید

لباس ها را باید طبق رنگ، وزن، جنس و عوامل دیگر تفکیک کنید که مطلب بگو چطور لباس ها را برای شستن با ماشین لباسشویی آماده کنم؟ به طور مفصل آن را به شما یاد می دهد و حتما قبل از استفاده از ماشین لباسشویی آن را مطالعه کنید.

قبل از اینکه لباس ها را داخل ماشین لباسشویی بریزید چک کنید که در قسمت پلاستیکی دور سطل ماده لباسشویی، کثیفی و یا اجزای لباس گیر نکرده باشد و اگر هم بود آن را خارج کنید. لباس ها را کاملا درون ماشین لباسشویی وارد کنید تا به دریچه گیر نکند وگرنه ممکن است آب به بیرون نشت کند و یا موجب پارگی لباس شود. حداکثر سه چهارم درام و حداقل یک دوم آن باید از لباس پر شود تا نتیجه بهینه دهد. مطمئن شوید که دریچه درام کاملا بسته شده است.

تنظیمات ماشین لباسشویی

تنظیمات ماشین لباسشویی

پس از اینکه در درام لباس و در کشو ماده شوینده ریختید وقت آن است که به ماشین لباسشویی برای شستشو برنامه بدهید. بعضی از گزینه های برنامه شستشو در مدل ها و مارک های مختلف ماشین لباسشویی با هم متفاوتند اما ما سعی کرده ایم آنچه رایج تر است را برایتان شرح دهیم.

تنظیم دمای شستشو

معمولا ماشین های لباسشویی دکمه تنظیم دما دارند که با Temp. نمایش داده می شود و بر حسب سلسیوس است. اولین گزینه آن cold به معنی سرد است و بعد به ترتیب  بر حسب دما تا نزدیک به نقطه جوش متغیر می شود. اگر دکمه چرخشی بود آن را بچرخانید تا روی دمای مناسب شستشو تنظیم شود اگر دکمه معمولی بود آن را مکرر فشار دهید تا در بین گزینه های دمای آب موجود یکی را انتخاب کنید.

تنظیم برنامه شستشو

برنامه یا چرخه شستشو گزینه های مختلفی دارد که در مدل های مختلف ممکن است کمی فرق کند اما رایج ترین گزینه ها بر حسب حروف الفبای انگلیسی به این شکل هستند:

 • Baby Care : این گزینه برای شستشوی لباس کودک بهترین انتخاب است. با شستشو در دمای بالا و آبکشی اضافی به شما تضمین می دهد که پودر لباسشویی شیمیایی لابلای تار و پود لباس باقی نماند.
 • Bedcover/Bedding: به معنی ملحفه است و برای شستشوی روتختی، انواع ملحفه، روکش لحاف و … کاربرد دارد. برای کسب نتیجه مطلوب هر بار از یک نوع و جنس ملحفه در آن شستشو دهید.
 • Boiling Care: برای لباس هایی است که برای شستشو و میکروب کشی به دمای بسیار بالا نیاز دارد. اگر از این گزینه استفاده می کنید هنگام شستشو با این برنامه به ماشین لباسشویی دست نزنید چون ممکن است دستتان بسوزد.
 • Bulky: برای لباس هایی است که پرحجم و ضخیم و بزرگ هستند مانند کاپشن و ژاکت و لباس های کوهنوردی. در بعضی مدل ها Outdoor Care نوشته شده است.
 • Cotton : برای شستشوی الیاف نخی، ملافه، رومیزی، زیرپوش، حوله، پیراهن و … که به طور متوسط یا کم کثیف شده اند. اگر برای انتخاب برنامه مستاصل شده اید و نمی توانید برنامه شستشو انتخاب کنید این گزینه به صورت پیشفرض انتخاب می شود.
 • Dark Garment: به معنی لباس های تیره است و برای شستشوی این البسه های مشکی و تیره بکار می رود.
 • Delicate: مخصوص لباس های ظریف و حساس است.
 • Denim: برای شستشوی لباس های جین به کار می رود.
 • Handwash: به معنی شستشو با دست است و برای لباس هاییست که باید آنها را دستی بشویید. یک چرخه بسیار سبک شستشواست و تقریبا مشابه Wool است. در بعضی از مدل ها این دو گزینه ادغام می شوند.
 • Quick 30: برای لباس های رنگی نسبتا کثیف است و نیم ساعته آن را می شوید.
 • Rinse+Spin: لغت Rinse به معنی آبکشی و Spin به معنی چرخش است و برای لباسهاییست که فقط نیاز به آبکشی و خشک شدن دارند. مخصوصا لباس هایی که تمیز هستند و فقط میخواهید به آنها مایع نرم کننده بزنید.
 • Spin: برای لباس هایی است که خیس هستند و فقط می خواهید آنها را خشک کنید کاربرد دارند.برنامه را روی آن گذاشته سپس با فشردن دکمه Spin میزان خشک شدن را انتخاب کنید.
 • Synthetics : برای لباس هایی از جنس الیاف مصنوعی مانند پلی استر، نایلون، پرلون و ترکیبات مشابه و لباس هایی که به طور متوسط یا کم کثیف شده اند.
 • Wool: به معنی لباس های پشمی است و برای شستشوی این دسته از لباسها کاربرد دارد. لباس های بافتنی یا پشمی الیاف حساسی دارند و باید به صورت عملکرد گهواره وار و ملایم شسته شوند تا از آب رفتن و از ریخت افتادن لباس جلوگیری کنند. در برنامه لباس های پشمی ماشین لباسشویی مکث دارد و به معنی خراب شدن ماشین نیست. سعی کنید پودر زیاد استفاده نکنید تا عملکرد آن بهبود یابد.

نکته: کفپوشهای ضخیم و سخت را با ماشین لباسشویی نشویید حتی اگر روی برچسب آنها علامت شستشو با ماشین لباسشویی قرار داشته باشد. زیرا به واسطه لرزش های غیر عادی باعث آسیب دیدگی ماشین لباسشویی می شود.

نکته: لباس های آغشته به روغن، کرم یا لوسیون را نشویید زیرا ممکن است موجب تغییر شکل پلمپ لاستیکی شود و آب نشت کند.

دکمه های جانبی

چند دکمه جانبی روی ماشین لباسشویی وجود دارد که برای تنظیم ماشین لباسشویی برای شستشوی بهینه از آن استفاده می شود. با فشردن هر کدام از این دکمه ها یک مرحله به شستشو اضافه میشود. بعضی از برنامه های شستشو که در بالا ذکر کردیم به صورت اتومات برخی دکمه ها را فعال می کنند.

 • Pre Wash: دکمه پیش شستشو است که برای لباس های خیلی کثیف استفاده می شود.
 • Medic Rinse: این دکمه که در برخی مدل ها Rinse است برای تمیزی بیشتر هنگام آبکشی استفاده میشود.
 • Intensive: برای شستشوی زیاد است و برای لباس های خیلی کثیف استفاده می شود و زمان شستشو را افزایش می دهد.
 • Crease Care: دکمه ایست که برای کاهش چروکیدگی لباس استفاده می شود. در برخی مدل ها Easy Iron نام دارد.
 • Eco Bubble: این قابلیت در برخی مدل های جدیدتر ماشین لباسشویی وجود دارد و به صورت پیشفرض فعال است. این قابلیت بالشت کف ایجاد می کند و باعث تمیزی بیشتر و مراقبت بهتر از پارچه شما می شود.
 • Time Delay: این دکمه که در برخی مدل ها Delay End نیز نامیده می شود دکمه تاخیر شستشو است و شما میتوایند با زدن مکرر دکمه آن را تنظیم کنید تا ماشین لباسشویی شما دیرتر آغاز به کار کند.
قفل کودک

قفل کودک این امکان را به شما می دهد تا دکمه ها را قفل کنید تا کودکتان نتواند برنامه شستشوی شما را تغییر دهد. شیوه فعال کردن قفل کودک در ماشین های مختلف متفاوت است. مثلا در ماشین لباسشویی ال جی باید Medic Rinse و Prewash را همزمان برای سه ثانیه فشار دهید. این دکمه ها در برند سامسونگ Temp. و Rinse هستند. اگر مدل های دیگری دارید دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید.

نکته: وقتی قفل کودک فعال شد دکمه خاموش روشن هنوز کار می کند.

پس از آنکه تنظیمات مورد نظر را انجام دادید و برنامه شستشوی مورد نظرتان را انتخاب کردید دکمه Start/Pause را برای آغاز شستشو بفشارید.

نکته: هنگامی که ماشین را روشن کردید دستانتان و یا شی فلزی را زیر آن قرار ندهید احتمال برق گرفتگی و مصدومیت وجود دارد.

بعد از آنکه زمان شستشو پایان یافت ماشین لباسشویی بوق میزند و سی ثانیه بعد قفل دریچه باز شده و شما می توانید لباس ها را از آن خارج کنید. دریچه را فورا نبندید و یک ساعت به درام فرصت بدهید خشک شود.

برخی نکات مهم: 

 • نگذارید کودکان و یا حیوانات خانگی درون درام ماشین لباسشویی بروند زیرا ممکن است در آن بسته شود و آسیب جدی ببینند.
 • هنگامی که برای مدت طولانی از ماشین لباسشویی استفاده نمی کنید آن را از برق بکشید. روی ماشین لباسشویی چیزی قرار ندهید.
 • کفپوشهای ضخیم و سخت را با ماشین لباسشویی نشویید حتی اگر روی برچسب آنها علامت شستشو با ماشین لباسشویی قرار داشته باشد. زیرا به واسطه لرزش های غیر عادی باعث آسیب دیدگی ماشین لباسشویی می شود.
 • لباس های آغشته به روغن، کرم یا لوسیون را نشویید زیرا ممکن است موجب تغییر شکل پلمپ لاستیکی شود و آب نشت کند.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در لوازم منزل

۳ دیدگاه ها

 1. عماد

  ۹۷/۱۲/۱۷ در ۱۱:۱۰ ق.ظ

  سلام لباسشویی سامسونگ مدلj1488 دارم میخوام خشکن خاموش بشه باید چیکارکنم

  دیدگاه

 2. میلاد

  ۹۷/۱۲/۱۲ در ۵:۴۴ ب.ظ

  برای نصب اگر ماشین لباسشویی راه میفته ۴تا پیچ آچار خور را باز کنید و کنار بزارید
  اما برای اثاث کشی حتما آنها را ببندید

  دیدگاه

 3. یونس

  ۹۷/۰۸/۱۷ در ۷:۰۰ ق.ظ

  زمان شستشویی لباس کودک را چطوری تغیر دهیم

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور لکه چربی را از لباس و فرش پاک کنم؟

روش پاک کردن لکه روغن و چربی از لباس، پارچه ، فرش و موکت لکه روغن     ایجاد لکه چربی روی ل…