خانه رایانه و الکترونیک اینترنت بگو چطور سرعت اینترنت موبایل را بدانم؟

بگو چطور سرعت اینترنت موبایل را بدانم؟

۰
1
بگو چطور سرعت اینترنت موبایل را بدانم؟

راهکارهایی برای دانستن سرعت اینترنت موبایل و شناسایی نسل های مختلف اینترنت همراه

هزینه صفر + ۱۰ سال آشنایی با تلفن همراه هنگام خرید گوشی به سرعت اینترنت دقت کنید
 

همیشه احساس میکنید که سرعت اینترنت موبایل شما کمتر از دیگری است. هیچ وقت مطمئن نیستید که در موقع ضروری، بتوانید صفحه مورد نظر را باز کنید و همیشه با استرس به سراغ تلفن همراه خود میروید.

شاید بد نباشد یک بار برای همیشه بدانید تلفن همراه شما از چه سرعتی از اینترنت همراه پشتیبانی میکند و چقدر باید از آن انتظار داشته باشید.

نسلهای اینترنت همراه را بشناسید

نسلهای اینترنت همراه را بشناسید

وقتی از اینترنت همراه استفاده میکنید در کنار نشانه آنتن تلفن، علایمی مانند H یا G مشاهده میکنید. این علایم نشان دهنده این هستند که تلفن شما در حال حاضر با چه نسلی از اینترنت همراه با جهان بیرون ارتباط دارد. نسلهای تلفن همراه سرعتهای مختلفی از ارتباط با اینترنت را پشتیبانی میکنند.

نکته مهم : سرعتهای حداکثری که برای نشانه های مختلف ذکر میشود در کشور ما بسیار بسیار کمتر از این مقدار است. این موضوع به دلیل ممنوعیت های قانونی برای سرعت بالای اینترنت، ضعیف بودن نسبی زیرساختهای شبکه تلفن همراه و کم لطفی اپراتورهای موبایل است که با وجود سرعت پایین، به گونه ای القا میکنند که شما در حال استفاده از نسل بالا تری از اینترنت همراه هستید.

در اینجا نگاهی کلی به آنها می اندازیم:

  • G – GPRS: جی پی آر اس نوع ضعیف اینترنت نسل دوم که سرعت ارتباط آن در بهترین حالت حدود ۱۴ کیلوبایت بر ثانیه است. در کشور ما این همان اینترنت لاک پشتی است و هیچ انتظاری از آن نداشته باشید.
  • ‏E – EDGE: اِج مانند GPRS در نسل دوم شبکه های تلفن همراه قرار دارد با این تفاوت که سرعت دریافت اطلاعات در آن بیشتر و در حدود ۴۸ کیلوبایت بر ثانیه می باشد. در ایران این جا هم خبر خاصی نیست و اگر خوشبخت باشید با سرعتی حدود ۱۰ کیلوبایت بر ثانیه عکس ساده ای را با تاخیر زیاد باز خواهید کرد.
  • ۳G: تری جی، نسل سوم تلفن همراه با حداکثر سرعت انتقال داده حدود ۳۹۵ کیلوبایت بر ثانیه می باشد و امکان برقراری تماس تصویری نیز یکی از قابلیت های این نسل می باشد. در این حالت تصاویر و نوشته تقریبا با سرعت خوبی مشاهده میشوند ولی هنوز برای ویدیو یا GIF مشکل خواهید داشت.
  • H: از خانواده نسل سوم است و اصطلاحا به آن نسل ۳٫۵ هم گفته میشود. حداکثر سرعت انتقال داده ی آن چیزی در حدود ۱٫۷۵ مگابایت برثانیه می باشد. با این سرعت ویدیو های کم حجم را با تاخیر میتوان دانلود کرد.
  • +H: اچ پلاس، نسخه سریع تر H است و تا ۲۱ مگابایت بر ثانیه میتواند سرعت داشته باشد. اینجا تقریبا ارباب ویدیو های کوتاه خواهید بود ولی هنوز سرعتتان عالی نشده است.
  • ۴G: نسل چهارم شبکه های تلفن همراه می باشد سرعت دریافت داده در این نسل حدود ۳۷ مگابایت برثانیه می باشد. با این نسل، سرعت متوسط یک تا دو مگابایت بر ثانیه را خواهید داشت و دیگر برای باز کردن ویدیو های حجم متوسط زیاد معطل نخواهید شد.
  • LTE : ال تی ای یا نسخه جدیدتر نسل چهارم یا اصطلاحا ۴٫۵ است. در حالت ایده آل روی برخی شبکه های LTE سرعت های ٢٠٠ و ٢۵٠ مگابایت بر ثانیه نیز ارایه خواهد داد. اینجا شما روی قله سرعت در ایران قرار دارید. تبریک.
  • ۵G: این نسل آینده است و بهرت است فعلا روی سرعت نجومی آن تمرکز نکنیم و به داشته هایمان قانع باشیم.

گوشی شما چه نسلی را پشتیبانی میکند

گوشی شما چه نسلی را پشتیبانی میکند

قدم بعدی این است که ببینیم گوشی شما چند مرده حلاج است. برای این موضوع کافی است نام و مدل گوشی خود را در اینترنت جستجو کنید. در سایت ایرانسل هم بخشی وجود دارد که تقریبا تمام گوشی های دنیا در آن فهرست شده است و قابلیت نسل های سوم و چهارم را بررسی میکند و به شما اطلاع میدهد. (اینجا)

در گوشی های دو سیم کارت ممکن است نسل اینترنت هر شیار سیم کارت با هم متفاوت باشد. مثلا سیم کارت یک تا نسل چهارم یا ۴G را پشتیبانی کند ولی سیم کارت دو تا نسل دوم یا ۲G را بالا بیاورد. ولی همیشه سیم کارت یک از سیم کارت دو بهتر است.

در برخی گوشی های دو سیم کارت، هر دو شیار سیم کارت از سرعت یکسانی پشتیبانی میکنند ولی در آن واحد، فقط یکی از آنها را میتوانید روی بالاترین حالت قرار دهدی. مثلا ممکن است هر دو سیم از LTE پشتیبانی کنند ولی وقتی سیم کارت یک را در این حالت قرار دادید، سیم کارت دو به صورت خود به خود روی ۲G قرار بگیرد.

در یک سری گوشی های قدرتمند و البته گران قیمت هر دو سیم کارت میتوانند روی حداکثر سرعت تنظیم شوند.

نکته: در گوشی های همراه مختلف ممکن است با توجه به قدرت سخت افزاری سی پی یو و رم، با پشتیبانی از یک نسل مشترک، سرعت دانلود متفاوتی مشاهده کنید.

تلفن همراه خود را تنظیم کنید

تلفن همراه خود را تنظیم کنید

بیشتر تلفن های همراه به صورت پیش فرض روی بالاترین سرعت اینترنت همراه قرار میگیرند ولی بد نیست نگاهی به تنظیمات آن بیندازید.

در گوشی های اندرویدی در قسمت تنظیمات و در بخش داده های موبایل یا داده های همراه، گزینه حالت شبکه را برای هر سیم کارت پیدا کنید و برای سیم کارتی که میخواهید از اینترنتش استفاده کنید، روی بالاترین گزینه قرار دهید.

این گزینه معمولا گزینه ترکیبی است یعنی تلفن شما، با توجه به سرعت پشتیبانی شده در محلی که قرار دارید، بهترین نوع شبکه را انتخاب میکند.

سیم کارت خود را تعویض کنید

سیم کارت خود را تعویض کنید

سیم کارتهای قدیمی نمیتوانند از نسل های چهارم به بعد را پشتیبانی کنند. پس اگر سیم کارت USIM یا نسل جدید را نگرفته اید به نمایندگی اپراتور خود بروید و آن را با هزینه اندکی تعویض کنید.

نکته: در برخی اپراتورها نوع بسته اینترنتی هم که میگیرید میتواند در سرعت شما تاثیر بگذارد. ترجیحا بسته از سری سرعت بالا انتخاب کنید. در همراه اول این بسته ها نوتینو آلفا + نام دارد ولی در ایرانسل و رایتل بسته ها با یک سرعت ارایه میشوند.

جای خود را عوض کنید

جای خود را عوض کنید

برخی فرستنده های تلفن همراه هنوز به نسل های جدید ارتقا نیافته اند. بنابراین ممکن است با یک کوچه جابجا شدن در محدوده فرستنده دیگری قرار بگیرید و نسل اینترنتتان ترقی پیدا کند.

همچنین در مکانهای شلوغ به دلیل ترافیک بالای استفاده شده توسط افراد، ممکن است سرعت اینترنت شما افت کند. مثلا در استادیوم آزادی انتظار اینترنت با سرعت بالا نباید داشته باشید.

نرم افزارهای گوشی را مدیریت کنید

نرم افزارهای گوشی را مدیریت کنید

اگر با تمام این تمهیدات هنوز سرعت گوشی شما مطابق چیزی که باید باشد، نیست احتمالا مشکلی نرم افزاری در گوشی شما وجود دارد. نرم افزارهای گوشی را بررسی کنید و ببینید نرم افزاری مشغول استفاده از اینترنت شما نباشد و یا خود گوشی شما به حالت آپدیت نرفته باشد.

برای اینکه بتوانید سرعت لحظه ای اینترنت خود را ببینید و همچنین متوجه استفاده احتمالی یکی از نرم افزارها از اینترنت خود نشوید میتوانید نرم افزار اینترمتر – مدیریت اینترنت اندروید را از کافه بازار دانلود و نصب کنید.

این نرم افزار همیشه در نوار بالای گوشی شما سرعت لحظه ای اینترنت شما را نشان میدهد. یا این کار در لحظه دانلود و باز کردن صفحه های اینترنتی متوجه سرعت خود خواهید شد. از طرف دیگر اگر در حالت بی استفاده، سرعت صفر نباشد یعنی در پشت صحنه یکی از نرم افزارها مشغول نشخوار حجم شماست.

گاهی اوقات هم بد نیست با یک بازگشت به تنظیمات کارخانه یا Factory reset سیستم عامل موبایل خود را تازه سازی کنیم و از شر نرم افزارهای مزاحم خلاص شویم.

نکته: با بازگشت به تنظیمات کارخانه، همه نرم افزارهایی که نصب کرده اید پاک خواهند شد. و حتما قبل از این کار از عکس و فیلم و اطلاعات درون گوشی یک کپی تهیه کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در اینترنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور ویدیوهای توئیتر را دانلود کنم؟

راهکارهایی برای دانلود ویدیوهای توئیتر در اندروید و ویندوز ویدیوهای توئیتر     توئیتر مانن…