خانه خودرو جریمه های رانندگی بگو چطور به جریمه رانندگی اعتراض کنم؟

بگو چطور به جریمه رانندگی اعتراض کنم؟

۱
1
بگو چطور به جریمه رانندگی اعتراض کنم؟

راهنمای مراحل اعتراض به جریمه های رانندگی

هزینه اعتراض + ۱۸ سال آشنایی با قوانین قبل از ۶۰ روز اقدام کنید

تلاش زیادی کردید که با به کار بستن روشهای بگو چطور در رانندگی کمتر جریمه شوم؟ راننده خوبی باشید و جریمه نشوید ولی دست تقدیر شما را جز متخلفین قرار داد. با کمک بگو چطور از میزان خلافی ماشین مطلع شوم و آن را پرداخت کنم؟ استعلامی از جریمه های خودتان گرفتید ولی نیت پرداخت ندارید چون احساس میکنید در حق شما اجحاف شده است.

تصمیم میگیرید که از طریق قانون به قانون اعتراض کنید. باید عرض کنم که کار خوبی میکنید ولی حداقل در این یک مورد اول آب پاکی را روی دستتان بریزیم که تقریبا وقت خودتان را تلف میکنید چون اکثر جرایم رانندگی یا قابل اعتراض نیست و یا اعتراضش نتیجه ای ندارد.

وقتی عکس ۱۰ در ۱۳ زیبا از پلاک خودرو شما وجود دارد و یا برگ جریمه را تحویلتان دادند اثبات اینکه کی بود کی بود من نبودم خیلی مشکل است. توجه داشته باشید که دلایلی از قبیل مریض داشتم، عجله داشتم، بچه ام رو گاز بود و … نیز تاثیری بر پاک شدن تخلف شما ندارد.

پس اگر در همان لحظه توانستید افسر جریمه کننده را راضی کنید که جریمه ننویسد و یا عنوان ارزان تری را انتخاب کند که فبها والا بهتر است از خیر اعتراض بگذرید.

اما اگر هنوز مصمم هستید که شانس خود را امتحان کرده و به جریمه رانندگی اعتراض کنید باید بر اساس مراحل زیر اقدام کنید.

نکته: مهلت قانونی اعتراض به جریمه رانندگی تا ۶۰ روز بعد از زمان جریمه شدن است و بعد از آن نه تنها اعتراض پذیرفته نیست بلکه اگر آن را نپرداخته باشید مبلغ آن دوبرابر خواهد شد.

ببینید جریمه شما قابل اعتراض هست

ببینید جریمه شما قابل اعتراض هست

جریمه های راهنمایی و رانندگی چند نوع هستند و بهتر است قبل از اعتراض بدانید کدام یک از آنها احتمال تغییر یا بخشش دارند.

 • جریمه ثبت شده توسط دوربین: دوربین های راهنمایی و رانندگی یک تصویر واضح از خودرو و پلاک شما خواهند داشت. این یعنی اتومبیل شما در محل تخلف حضور داشته است . بنابراین پلیس اعتراض به این جریمه ها را قبول نمیکند.
 • برگ جریمه تسلیمی: زمانی که پلیس خودرو شما را متوقف میکند و با دریافت مدارک شناسایی شما، برگ جریمه را صادر و به شما میدهد. در این صورت یعنی شما تخلف خود را پذیرفته اید و اعتراض شما به آن پذیرفته نمیشود.
 • برگ جریمه الصاقی: وقتی خودتان در کنار خودرو حضور ندارید و مامور اتومبیل را جریمه و برگ جریمه را روی شیشه ماشین میگذارد. این حالت در اعتراض بررسی خواهد شد.
 • برگ جریمه دوبرگی: ممکن است وقتی پلیس تخلف شما را مشاهده کرد و فرمان توقف داد، شما به دلیل متوجه نشدن و یا هر دلیل دیگری توقف نکنید. در این حالت دو بار جریمه خواهید شد. یکی برای تخلفتان و دیگری برای عدم توجه به فرمان پلیس. در اعتراض ها معمولا احتمال بخشش برگه دوم وجود دارد.

مدارک مورد نیاز را بردارید

مدارک مورد نیاز را بردارید

 • اصل کارت شناسائی واصل سندمالکیت خودرو
 • کارت شناسائی معتبرمالک وسیله نقلیه یاوکیل قانونی آن
 • کارت شناسائی راننده متخلف(درصورتی که شخص دیگری غیرازمالک خودروراننده باشد)
 • برگ جریمه مورد نظر (اگر به جریمه خاصی اعتراض دارید)

مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰

مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰

حال که متوجه شده اید که جریمه تان قابل اعتراض هست به نزدیک ترین دفتر پلیس +۱۰ مراجعه کنید. اگر برگ جریمه را دارید میتوانید اقدام کنید والا باید پرینت خلافی خود را دریافت کنید.

تحویل مدارک به کاربر اجراییات

تحویل مدارک به کاربر اجراییات

کپی مدارکی که به همراه آورده اید و فرم درخواست اعتراضی را که تکمیل کرده اید را به کاربر اجراییات در همان دفتر پلیس +۱۰ تحویل دهید.

نکته: جرایمی که قبلا به آن اعتراض شده باشد مورد پذیرش قرار نمیگیرد.

نکته: این اعتراض کردن هزینه نیز دارد که بر اساس آخرین تعرفه موجود در سایت پلیس +۱۰ محاسبه خواهد شد.

انتظار برای دریافت نتیجه

انتظار برای دریافت نتیجه

نتیجه رسیدگی حداکثربعداز۲۴ساعت ، ازطریق پیامک به شماره تلفن همراه مندرج درفرم درخواست ارسال میشود.

نکته:درصورتیکه تلفن همراه ندارید، برای دریافت پاسخ به دفاترخدمات الکترونیک مراجعه وباارائه شماره پیگیری مندرج دررسیدپذیرش، پاسخ خودرادریافت کنید.

اعتراض مجدد

اعتراض مجدد

اگر اعتراض شما پذیرفته نشد ولی هنوز اصرار بر ادامه کار دارید باید مجددا به همان دفتر پلیس +۱۰ مراجعه کنید و موضوع را به کاربر اجراییات اعلام کنید. کاربر اعتراض مجددرادرسامانه رسیدگی ثبت وباارائه معرفی نامه، شما رابه نزدیکترین واحدرسیدگی معرفی میکند.

مراجعه به واحدهای اجراییات

مراجعه به واحدهای اجراییات

شما باید در مهلتی که به شما داده میشود به یکی از ئاحدهای اجراییات شهرتان مراجعه کنید و با ارایه معرفی نامه درخواست رسیدگی کنید. واحد رسیدگی در مهلتی حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت موضوع را بررسی میکند و نتیجه نهایی را به شما اطلاع میدهد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در جریمه های رانندگی

یک دیدگاه

 1. خلافی

  ۹۶/۰۸/۱۰ در ۳:۰۰ ب.ظ

  دستتون درد نکنه مطلب خوبیه بود

  دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور معاینه فنی خودرو بگیرم؟

مراحل و نکات دریافت معاینه فنی خودرو مراحل و نکات معاینه فنی خودرو     معاینه فنی ماشین یع…