خانه خودرو سانحه و تصادف بگو چطور‌ از تصادف خودرو نجات یابم؟

بگو چطور‌ از تصادف خودرو نجات یابم؟

۰
4
نجات از تصادف خودرو

راهکارهای خروج و نجات از تصادف خودرو و ماشین پس از سانحه

هزینه کم + ۱۵ سال قطعات خودرو آرامش خود را حفظ کنید

اتفاقی که نباید، افتاده است. اتومبیل شما سانحه دیده است و در شرایط نامساعدی است. شما هم در اثر شدت ضربه حال خوشی ندارید ولی خوشبختانه از راهکارهای بگو چطور در تصادف ماشین آسیب کمتری ببینم؟ استفاده کرده اید و  آسیب جدی ندیده اید و میتوانید حرکت کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید خروج از اتومبیل سانحه دیده است. خودرو در این حالت بسیار خطرناک است و ممکن است هر لحظه انفجاری رخ دهد یا اتفاق ناگوار دیگری بیفتد. اگر خودرو در یک بزرگراه سانحه ببیند احتمال برخورد اتومبیل های دیگر به آن وجود دارد. اگر در آب افتاده باشید باید قبل از اینکه خودرو در آب غرق شود از آن خارج شوید.

از همه مهمتر همراهان احتمالی دیگری که ممکن است آزادی عمل شما را نداشته باشند باید از اتومبیل خارج شوند.

اقدامهایی که پس از بروز تصادف خودرو یا سانحه باید انجام گیرد:

اتومبیل را خاموش کنید.

اتومبیل را خاموش کنید.

اگر اتومبیل هنوز روشن است آن را خاموش کنید و ترمز دستی را بکشید تا خطری در اثر کارکرد موتور شما را تهدید نکنید یا اتومبیل ناخواسته حرکت نکند.

موقعیت اتومبیل را بسنجید

موقعیت اتومبیل را بسنجید

در تصادف گاهی اوقات امن تری ن نقطه همین اتومبیل سانحه دیده است. ممکن است شما در میانه بزرگراهی باشید و اتومبیل ها با سرعت به شما نزدیک شوند و خب مطمئنا یک فرد پیاد از فردی که درون اتومبیل است امنیت کمتری دارد. پس موقعیت را بسنجید و در صورت فراهم بودن شرایط برای خروج از اتومبیل تلاش کنید.

کمربند ایمنی را باز و ایربگ را جداکنید

کمربند ایمنی را باز و ایربگ را جداکنید

گاهی اوقات پس از تصادف کمربند ایمنی باز نمیشود. بهتر است برای این شرایط یک چاقوی مناسب در اتومبیل داشته باشید. با این چاقو هم میتوانید کمربند را در صورت نیاز ببرید و هم ایربگ را از جلوی خود دور کنید.

درها را امتحان کنید.

درها را امتحان کنید.

معمولا در تصادفات و اتفاقات به درها آسیب میرسد. پس ابتدا چک کنید که آیا در ها باز میشوند یا خیر. اگر در سمت شما باز نشد در مقابل را نیز امتحان کنید. در صورتی که با فشار معمول قادر به باز کردن در نبودید، وقت خود را زیاد تلف نکنید.

نکته: در خودروهایی که در حال غرق شدن هستند قبل از فرو رفتن خودرو در آب برای باز کردن در تلاش کنید چون بعد از آن فشار آب کار را بسیار سخت خواهد کرد.

شیشه ها را بشکنید.

شیشه ها را بشکنید.

وقتی از درها نا امید شدید بهترین کار این است که از شیشه ها خارج شوید. در صورتی که سانحه شدید و جدی نیست میتوانید سر فرصت شیشه بالابرهای اتومبیل را چک کنید ولی در صورتی که در شرایط خطرناکی هستید ریسک نکنید و بلافاصله شیشه های کناری را بشکنید.

شیشه های جلوی اتومبیل ها اصطلاحا لمینت هستند و به گونه ای طراحی شده اند که در اثر ضربه پودر نمیشوند و برای عبور از آنها باید شیشه ها را از زوار دور تا دور آن جدا کرد که این کار سخت و طولانی ای است. در مقابل، شیشه های کناری معمولا از جنس سکوریت هستند و با ضربه زدن پودر شده و راه شما باز میشود.

برای شکستن شیشه های کناری از قفل فرمان یا پایه فلزی پشت سری صندلی ماشین میتوانید استفاده کنید. سعی کنید ضربه را به کناره های شیشه بزنید چون در این صورت احتمال شکستن شیشه بیشتر است.

نکته: در اتومبیل در حال غرق شدن اگر موفق به شکستن شیشه نشدید باید آرامش خود را حفظ کرده و صبر کنید تا آب داخل کابین پر شود. در این صورت فشار داخل و بیرون خودرو یکی شده و در های اتومبیل راحت تر باز میشوند.

وضعیت کلی خودرو را بررسی کنید

وضعیت کلی خودرو را بررسی کنید

یک نگاه کلی به شرایط اتومبیل به شما نشان میدهد که خطر چقدر جدی است. باک اتومبیل و باتری خاصیت انفجاری دارند و ممکن است بدون علامت و نشانه خاصی منفجر شوند. با توجه به شرایط اتومبیل برای نجات خود یا دیگران اقدام کنید.

خطر احتمالی را از خودرو دور کنید.

خطر احتمالی را از خودرو دور کنید.

در صورتی که در میانه یک بزرگراه قرار دارید هر لحظه ممکن است که اتومبیل های دیگر با شما برخودر کنند و آسیب مجددی به خودرو وارد کنند. بنابراین سعی کنید اتومبیل های عبوری را از تصادف آگاه کنید و در صورت امکان شخصی در فاصله مناسب از اتومبیل به خودروهای گذری هشدار دهد.

تلاش کنید همراهان را از اتومبیل دور کنید.

تلاش کنید همراهان را از اتومبیل دور کنید.

تا جایی که امکان دارد برای نجات همراهان تلاش کنید ولی در صورتی که وضعیت همراهان نامناسب است و یا خودرو در حالت ناپایداری قرار دارد بهتر است منتطر امداد گران بمانید چون ممکن است در اثر دخالت شما جان همراهان بیشتر به خطر بیفتد. در صورت نجات همراهان، در فاصله مطمئنی از اتومبیل قرار بگیرید و منتظر آمدن نیروهای امداد شوید.

در اولین فرصت با پلیس و اورژانس تماس بگیرید

در اولین فرصت با پلیس و اورژانس تماس بگیرید

شماره های ۱۱۰ برای پلیس و شماره ۱۱۵ اورژانس را فراموش نکنید و در اولین فرصت حادثه را به آنها اطلاع دهید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در سانحه و تصادف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

بگو چطور از حوادث کویری نجات یابم؟

راهکارها و اقدامات قبل و هنگام حوادث و اتفاقات برای نجات از کویر و بیایان نجات از کویر    …